Korčula (Hrvatska, Južna Dalmacija, otok Korčula) je grad sa najbogatijom povijesti na otoku Korčula. Centar grada Korčule je izgrađen na malom poluotoku. Gradska tvrđava je kontrolirala pomorski promet, galije i jedrenjake. Tvrđava se razvijala prilično brzo, pogotovo nakon proglašenja statuta u XIII. stoljeću a kasnije zbog dolaska Vojvode iz Venecijanske obitelji i zbog Marka Pola. Grad tvrđava je u XVI. stoljeću mogao primiti oko 6 000 stanovnika. Neki stručnjaci uspoređuju Korčulansku tvrđavu sa Manhattan-om. Tvrđava i danas impresionira mnoge putopisce.
Prva radionica izvan gradske tvrđave je sagrađena u XVII. stoljeću a prve kuće u XVIII. stoljeću. Zapadni dio grada, Sveti Nikola, i južnoistočni dio grada, Borak, izgrađeni su u XIX. stoljeću. Hoteli i vile su izgrađeni između 1921. i 1941. godine, uglavnom na južnoj strani grada Korčule u uvali Luka.
Katedrala Sv. Marko je najveća i najljepša građevina na otoku Korčuli i zovu je "vrhom grada". Južno od Sv. Marka je Biskupova palača u kojoj je smješteno opatijsko blago Sv. Marka zajedno sa bogatom kolekcijom djela Talijanskih i Hrvatskih umjetnika, rukopisa, knjiga i ceremonijske odjeće. Ostale povijesno važne građevine u Korčuli su Gabrijelova palača, Crkva Sv. Petra, Arnerijeva palača, toranj Zakrjan, kuća plemenske obitelji Španić, Crkva Svete Barbare...
Na zapadnoj strani grada Korčule je bilo malo brodogradilište Sessa a danas je tu spomenik poginulim Korčulanima u II. Svjetskom Ratu. Cijeli taj kompleks izgradio je Bernardo Bernardi, Hrvatski arhitekt iz Korčule. Blizu kompleksa je Dominikanski samostan Sveti Nikola. Crkva je izgrađena 1505. godine a produžena je na istočnu stranu 1665. godine. Samostan posjeduje vrijedne kopije Tizijanove slike "Muke sv. Petra" i slike "Čudo s. Dominika u Suriju" slikara Poncuna kao i druga važna umjetnička djela. Samostan ima i bogatu knjižnicu. Zgrada Dominikanskog samostana dijelom je utvrđena zbog nekoliko napada tijekom povijesti. Blizu je Mandrač, mala luka koja je bila predviđena za samostanske čamce.
PLES MOREŠKA
Nažalost još nije utvrđeno da li ples Moreška dolazi od Španjolskih mornara iz Italije ili Sicilije. Sigurno je to da je ples jedan od najstarijih u Europi a koji se još izvodi. Prvi tragovi plesa Moreška dolaze još iz 1156. godine iz Leride. U XVI. XVII. stoljeću ples se raširio u mnoge Mediteranske zemlje, Italiju, Korziku, Siciliju, Maltu, Španjolsku, Njemačku... Danas, Korčula je jedino mjesto gdje se Moreška izvodi sa originalnim mačevima u originalnoj ratnoj formaciji. Ples počinje s kratkom dramom u slobodnom stihu, osobe recitiraju stihove. Moreška je došla u Korčulu u XVI. stoljeću, kao i u Dubrovniku, najvjerojatnije iz Sicilije, preko Venecije. U II. Svjetskom Ratu, dosta mačeva, glazbenih nota, instrumenata i kostima je izgubljeno tijekom bombardiranja i borbi. Po prvih puta u povijesti ples Moreška je dopušten plesati mladim djevojkama, između 12 i 17 godina.